Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի ուղեկցությամբ փետրվարի 18-ին այցելել է Ամալիենբորգի թագավորական պալատ եւ առանձնազրույց ունեցել Նորին Մեծություն Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական բարեկամական կապերի կարեւորությունը եւ հույս հայտնել, որ դրանք կխորանան:
Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդը եւ Արարատ Միրզոյանը երկուստեք կարեւորել են Հայոց ցեղասպանության օրերին դանիացի երկու միսիոներների՝ Մարիա Յակոբսենի եւ Կարեն Եպպեյի նշանակալի դերակատարությունը հայ որբերի փրկության գործում, ինչն ընդհանուր հոգեւոր կապ է ստեղծել երկու ժողովուրդների միջեւ:
Մարգրետե Երկրորդը, կարեւորելով Հայաստանից նման բարձր մակարդակի պատվիրակության ժամանումը, հույս է հայտնել, որ այցը լուրջ հիմք կհանդիսանա երկու ժողովուրդների միջեւ կապերի հետագա խորացման, մշակութային փոխանակումների եւ շփումների ակտիվացման համար: Նա հաջողություն է մաղթել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին եւ ՀՀ Ազգային ժողովին իրենց գործառույթների իրականացման մեջ՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության:

Ее Величество Королева Дании Маргрeте II приняла Председателя НС А.Мирзояна
18 февраля находящийся с официальным визитом в Королевстве Дании Председатель НС А.Мирзоян в сопровождении спикера парламента Дании Хенрика Дам Кристенсена посетил королевский дворец Амалиенборг, где состоялась личная беседа с Ее Величеством Королевой Дании Маргрeте II.
Поблагодарив за прием, А.Мирзоян подчеркнул важность исторических дружественных связей между двумя народами и выразил надежду на их углубление.
Королева Дании Маргрете II и А.Мирзоян отметили заметную роль датских миссионерок Марии Якобсен и Карен Еппе в спасении армянских сирот в дни Геноцида армян, что создало духовную связь   между двумя народами.
Маргре́те II, подчеркнув прибытие из Армении делегации высокого уровня, выразила надежду, что визит заложит серьезный фундамент для дальнейшего углубления связей, культурных обменов и активизации контактов между двумя народами. Она пожелала успехов Председателю НС А.Мирзояну и армянскому парламенту в деятельности на благо Республики Армения.