Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի ուղեկցությամբ փետրվարի 18-ին այցելել է Ամալիենբորգի թագավորական պալատ եւ առանձնազրույց ունեցել Նորին Մեծություն Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական բարեկամական կապերի կարեւորությունը եւ հույս հայտնել, որ դրանք կխորանան:
Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդը եւ Արարատ Միրզոյանը երկուստեք կարեւորել են Հայոց ցեղասպանության օրերին դանիացի երկու միսիոներների՝ Մարիա Յակոբսենի եւ Կարեն Եպպեյի նշանակալի դերակատարությունը հայ որբերի փրկության գործում, ինչն ընդհանուր հոգեւոր կապ է ստեղծել երկու ժողովուրդների միջեւ:
Մարգրետե Երկրորդը, կարեւորելով Հայաստանից նման բարձր մակարդակի պատվիրակության ժամանումը, հույս է հայտնել, որ այցը լուրջ հիմք կհանդիսանա երկու ժողովուրդների միջեւ կապերի հետագա խորացման, մշակութային փոխանակումների եւ շփումների ակտիվացման համար: Նա հաջողություն է մաղթել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին եւ ՀՀ Ազգային ժողովին իրենց գործառույթների իրականացման մեջ՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության:

On February 18, the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan being in the Kingdom of Denmark on an official visit met accompanied by the Speaker of the Danish Parliament Henrik Dam Kristensen visited Amalienborg Royal Palace and had a tête-à-tête with Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark.
Thanking for the reception Ararat Mirzoyan underlined the importance of the historical friendly relations between the two peoples and expressed hope that they would deepen.
Queen Margrethe II of Denmark and Ararat Mirzoyan highlighted the significant role of the two Danish missionaries Maria Jacobsen and Karen Jeppe in saving the Armenian orphans during the Armenian Genocide days, which created a common spiritual relation between the two peoples.
Emphasizing the arrival of the delegation of high level from Armenia Queen Margrethe II expressed hope that it would be a serious basis for further deepening of the ties between the two peoples, cultural exchanges and activation of contacts. She wished success the NA Speaker Ararat Mirzoyan and the RA National Assembly in the implementation of their functions for the benefit of the Republic of Armenia.